Dělení rafinérských plynů
Uhlovodíkové plyny odebírané z různých procesů rafinérie se obvykle spojí a vedou na jednotku dělení rafinérských plynů, kde se zkomprimují na cca 1,4 MPa (bod varu propanu při tlaku 1,4 MPa je 48 °C, n-butanu 95 °C). Plyny jsou poté vedeny do absorbéru, ve kterém se pomocí málo těkavé ropné frakce (většinou těžký benzin) z plynů vypírají C3 až C6 uhlovodíky. V typické absorpční koloně, která má 20 - 24 pater v horní absorpční části a 16 - 20 pater v dolní stripovací části, se zachytí cca 90 % obj. C3 uhlovodíků a prakticky všechny C4 a vyšší uhlovodíky. Ve stripovací části absorbéru se z bohatého absorbentu vyhání stržený metan a etan. Parní fáze potřebná pro stripování se vytvoří ve vařáku kolony, kde se horkou párou ohřeje část bohatého adsorbentu. Horem absorbéru odchází plyn, který se skládá hlavně z metanu a etanu. Z tohoto plynu se např. dietanolaminem vypere sulfan, který se v Clausových jednotkách zpracuje na síru. Takto vyčištěný plyn se využívá v rafinérii buď jako topný plyn v pecích nebo se z něj parním reformováním vyrábí vodík.

Typické schéma dělení rafinérských plynů
(1 - absorbér, 2 - vypírka kyselých plynů, 3 - debutanizér,
4 - dělení benzinu 5 - depropanizér, 6 - desulfurace C3 a C4 frakce, 7 - vařák)
Spodem absorbéru odchází absorbent obsahující C3 až C6 uhlovodíky (tzv. bohatý absorbent). Tato kapalina se vede do debutanizéru, ve kterém z ní vydestilují C3 a C4 uhlovodíky. Tyto uhlovodíky se zkondenzují, odsíří se a poté se vedou do depropanizéru, kde se rozdělí na C3 a C4 frakci. Spodem debutanizéru se odebírá absorbent obsahující pentany a těžší uhlovodíky zachycené v absorbéru. Tato kapalina se vede do destilační kolony, ve které se z absorbentu vydestiluje lehký benzin. Takto zregenerovaný absorbent (chudý absorbent) se znovu nastřikuje do absorbéru. Lehký benzin se obvykle dále zpracovává společně s lehkým benzinem z destilace ropy.
Butany se v některých případech dále dělí na n-butan a izobutan. Butanová frakce ze štěpných procesů je zdrojem izobutenu pro výrobu éterů a izobutanu a butenů pro výrobu alkylátů.