Centrální tankoviště Nelahozeves
Centrální tankoviště v Nelahozevsi je velkou křižovatkou, kde se stýkají trasy ropovodu Družba a ropovodu IKL. Je vybaveno mohutnými skladovacími nádržemi, ze kterých proudí ropa do rafinérie v Kralupech a do poslední část ropovodu Družba až do rafinérie u Litvínova. V případě potřeby lze obrátit směr části ropovodu Družba a zásobovat také rafinérii Paramo v Pardubicích.
První etapa výstavby byla dokončena v roce 1997 a zahrnovala čtyři nádrže o objemu 50 000 m3 a šest o objemu 100 000 m3. Padesátitisícové nádrže sloužily spíše pro míchání různých druhů ropy pro rafinérie Litvínov i Kralupy. Velké nádrže byly plánovány pro strategické zásoby ČR.
Stavba centrálního tankoviště na počátku 90. let byla také podmínkou vstupu ČR do Evropské unie, abychom měli zásoby ropy a ropných produktů na 90 dnů. Mezi lety 1997 až 2001 se znovu hledalo, jak naplnit tuto podmínku asociační dohody s EU v roce 2005 při rostoucí spotřebě ropy a ropných produktů. Následně došlo k rozšíření o čtyři nádrže, každá o kapacitě 125 000 m3. Jsou to největší dvouplášťové nádrže s dvojitým dnem na ropu ve střední Evropě, jejich předpokládaná životnost je 80 až 90 let, s možností dalšího prodloužení po výměně některých dílů při vhodně nastaveném systému údržby. Z důvodu růstu spotřeby, především pohonných hmot po vstupu ČR do EU, bylo nutno opět navýšit množství strategických rezerv, což vyvolalo potřebu výstavby dalších dvou nádrží s nominální kapacitou 125 000 m3 v letech 2006-2008.
Skladovaná ropa v nádržích se časem musí obměnit, maximální doba skladování ověřená v zahraničí je 14 až 15 let. Poté by mohlo dojít k nevratným změnám fyzikálně-chemických vlastností a tím i ke změnám zpracovatelnosti ropy. Tomu se předchází tím, že je ropa pravidelně kontrolována, prováděny analýzy, monitorováno množství úsad. Zásoby se v případě potřeby obměňují z nově přitékající ropy ropovody.

Na centrálním tankovišti je umístěn integrovaný řídicí systém, ve kterém jsou uloženy všechny údaje o provozu dvou ropovodů a stavu zásob v tankovišti. Jsou to vlastně tři spolupracující nezávislé řídicí systémy SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition – systémy pro dohled, řízení a sběr dat), které jsou pravidelně aktualizovány a modernizovány. Tím je zajištěno, že je vždy využíván systém s nejvyššími bezpečnostními a technickými parametry.
Při návrhu a provozování nádrží centrálního tankoviště se dbalo na vysokou bezpečnost skladování a provozu včetně protipožárního zabezpečení. Nádrže mají vysokou životnost a při údržbě je jim věnována velká péče. MERO, a.s. používá jako jediná firma v Evropě speciální kanadskou technologii na míchání nádrží a odstraňování ropných úsad ze dna nádrží, která zabraňuje jejich problematické akumulaci na dně a zajišťuje tak dlouhodobý provoz nádrží a minimalizaci vzniku tuhého odpadu.
Při inspekci a údržbě nádrží je aplikována nejmodernější metodika založená na posouzení rizik, tzv. RBI (Risk Based Inspection). Tato metoda komplexně hodnotí rizika spojená s provozem a údržbou, detailně posuzuje stav jednotlivých částí a kritických komponent nádrže, posuzuje jejich vliv na bezpečnost a spolehlivost provozu, stanovuje pravděpodobnost a důsledek případné poruchy. Výstupem analýzy je stanovení optimálních intervalů kontrol a inspekcí každé nádrže při zachování vysokého standardu bezpečnosti a spolehlivosti.
Nádrže mají dvouplášťovou konstrukci, která při poruše těsnosti vnitřního pláště zachytí ropný únik, a to v celém objemu vnitřní nádrže, včetně zdvojeného dna. Střecha nádrží je plovoucí. Toto řešení minimalizuje prostor na odpařování ropy, což snižuje možnost výbuchu nebo vzplanutí ropy.
V celém areálu platí zvláště přísná pravidla pro provoz strojů, přístrojů a činnost přítomných osob. Ve venkovních prostorách tankoviště se nesmí používat ani mobilní telefony.
Největší nebezpečí pro nádrže s ropou představuje blesk, nebo jiný silný elektrický výboj. Jednou z velkých výhod centrálního tankoviště v Nelahozevsi je plně automatické protipožární zařízení a dostatek chladicí kapaliny. V případě vzplanutí kterékoliv nádrže se okamžitě začnou chladit všechny ostatní nádrže s ropou, a voda se speciální pěnou pokryje i nejvzdálenější nádrže do tří minut. Tankoviště má samostatný vydatný zdroj vody z blízké řeky Vltavy, hasiči z blízké kralupské rafinérie jsou na místě zásahu nejpozději do 9 minut. Kvalita potrubí na hašení a chlazení nádrží je neustále pod kontrolou, hasiči provádějí pravidelné inspekce. Čerpadla na požární vodu u Vltavy musí také naplnit nádrže při jejich tlakových zkouškách až 125 miliony litrů vody.
Technické údaje - Centrální tankoviště ropy Nelahozeves:- celková skladovací kapacita – 1 550 000 m3
- 4 nádrže o objemu 50.000 m3, průměr 60,3 m, výška 18,8 m,
tloušťka prvního lubu pláště 27 mm - 6 nádrží o objemu 100.000 m3, průměr 84,5 m, výška 19,2 m,
tloušťka prvního lubu pláště 37 mm - 6 nádrží o objemu 125.000 m3, průměr 84,5 m, výška 24,1 m,
tloušťka prvního lubu pláště 39 mm - krátkodobý mezisklad pro ropu přepravovanou ropovody Družba a IKL
- míchání různých druhů ropy podle požadavků zákazníků – rafinerií
- skladování strategických nouzových zásob ropy